Lincoln and District Runners
Lincoln and District Runners

Racing Results

The Racing Results page is where members can post their results in various races they have taken part in. Where possible we will try and link back to the full results and include all members who have participated in the race. However, if we miss you out then please contact us and we will update the relevant pages.

Club Championships

The Club Championships are a series of races throughout the year where members can amass points with the winners (Male and Female) crowned at the end of the year. For each race 10 points are awarded to the 1st club lady or gentlemen to finish - down to 1pt for the 10th finisher. Results from the top 10 races count towards the final score.

 

Congratulations to the winners of the 2015 Lincoln and District Runners Club Championship

Mens: Chris Sutton

Ladies: Leanne Warnes

2015 Race Results

Lakeland 50 (24/25/26 July)

Simon Blackman 11:17:19

Marcus Saunders 14:33:50

Lakeland 100 24/25/26 July

Jonathon Hobbs 27:24:31

Heckington 10 Mile Road Race - 25 July

Chris Sutton 1:00:27

Rob Sim 1:01:05

Pete Burgon 1:07:25

Roy Jackson 1:12:09

Leanne Warnes 1:16:25

Edward Rookes 1:19:08

Carl Stanham 1:20:47

Ros Treadwell 1:23:07

Steve Banks 1:26:45

Paul Bromage 1:26:57

Mark Nind 1:29:48

Scunthorpe 10k - 15 July

Jack Thomas 51:26

Notfast 10k - 12 July

Kaoru Shimada 37:46

Paul Gittins 40:58

Mark Nott 42:01

Andy Riding 42:14

Simon Young 43:21

John Nott 46:33

Jack Thomas 49:44

Spilsby Show 6 - 12 July

Edward Enright 45:32

Ros Treadwell 48:25

Mark Williams 1:06:26

Judith Williams 1:07:50

Chesterfield Spire 10 Mile Road Race - 5 July

Jack Thomas 1:26:34

Sting In The Tail Caistor 10k - 5 July

Nathan Addlesee 43:06

Andy Riding 43:17

Steve Froggatt 45:02

Pete Smith 47:52

Steve Banks 50:39

Ian Spall 58:25

Ann Storr 1:03:14

Coombe Abbey Marathon - 28 June

Steve Marshall 4:13:32

RW Clumber Park Trailblazer 10k - 27 June

Jack Thomas 54:27

Ultimate Trails 55k - 27 June

Russell Cottam 6:49:54

Simon Blackman 7:36:06

Marcus Saunders 8:31:39

Trail Marathon Wales - 20th June

Robert Sims 3:43:40

The Wall Ultramarathon 69 miles - 20th June

Simon Bilton 12:51:01

Anna Mongan 15:15:47

Ian Turrell 22:32:42

The Wall Ultramarathon - Carlisle to Vindolanda. 32 miles - 20th June

Jennifer Balls 9:03:29

Summer Solstice 5 (Beacon Hill) - 19 June

Tim Butler 41:55

Tracie Pearson 51:12

Summer Solstice 10k  (Long Bennington) - 19 June

Andrew Powell 36:28

Mick Westerman 37:48

Mark Anderson 38:13

Andrew Riding 40:08

Mark Nott 40:39

Dave Garraghty 42:09

Chris Wood 42:22

Simon Young 43:30

John Nott 43:58

Karl Cubitt 45:24

Paul Bromage 48:55

Penny Blackman 49:32

Ros Treadwell 49:37

Jack Thomas 50:44

Samantha Hunt 54:59

Mark West 56:28

Mark Nind 56:44

Consuela Sackfield 57:23

Ann Storr 58:31

Liverpool Rock'n'Roll Marathon - 14 June

Kristie Holroyd 3:56:55

Steve Banks 4:51:41

Coniston Water Marathon - 7 June

Russell Cottam 3:30:53

Mark Anderson 4:04:51

Simon Blackman 4:09:05

Penny Blackman 5:38:46

Coniston Water Half Marathon - 7 June

Steve Banks 2:05:38

Nikki Gratton 2:09:43

Kathryn Lambert 2:20:23

Melanie Dickson 2:23:43

Ian Turrell 2:54:29

Woodhall Spa 10k - 7th June

Andrew Powell 35:52

Alastair Jenkins 41:01

Stephen Froggatt 42:07

Simon Young 42:53

Chris Wood 42:54

David Garraghty 43:09

Tim Westlake 44:24

Leanne Warnes 45:53

Carl Stanham 46:47

Paul Bromage 48:03

Jack Thomas 48:58

Becci Turrell 52:46

Consuela Sackfield 56:29

Ann Storr 57:54

Bolton Hill Marathon 6th June

Steve Marshall 4:42:24

Ironman - Lanzarote - 23rd May

Bob Carruthers 14:32:30

LWAC 5K series - Race 1 - 19th May

Andrew Powell 17:09

Chris Sutton 17:30

Mark Nott 19:24

Simon Young 20:35

Marcus Saunders 20:37

Tim Walker 21:22

Leanne Warnes 22:52

Kathryn Lambert 24:23

Dukeries Ultra - 17th May - 40 miles

Lee Wallhead 7:06:46

Dukeries Ultra  - 17th May - 30 miles

Anna Mongan 4:50:09

Jennifer Balls 7:41:42

Dukeries Ultra - 17th May - 10 miles

Penny Blackman 1:24:15

Fairield Horshoe Fell Race - 16th May - 14.5km/914m

Pete Burgon 2:02:32

Marcus Saunders 2:11:15

Nick Lyons 2:16:31

FVS midweek league - 12th May - 10k

Paul Whyte 42:37

Cressbrook Crawl - 10th May

Andrew Riding 55:34

Pete Burgon 58:11

Dave Garraghty 58:14

Marcus Saunders 58:45

Simon Bilton 58:46

Nick Lyons 01:01:59

Leanne Warnes 01:06:19

Ros Treadwell 01:13:50

Kathryn Lambert 01:16:42

Trudy Sharpe 01:28:05

Milton Keynes Marathon - 4th May

Steve Marshall 3:59:34

North Lincolnshire Half Marathon - 3rd May

Andrew Riding 1:31:39

Claire Mills 1:46:54

Beccy Turrell 1:59:36

London Marathon - 26th April 

Jon Hobbs  2:51.16

Paul Gittins  3:05.59

Sarah McDonnell  3:27.54

Sally Cox  3:28.10

Paul Whyte  3:28.19

Simon Young  3:35.11

Mark Nott  3:39.13

Jason Healy  3:43.50

Jonathan Radford  3:46.03

Emma Marshall 3:46.31

Tim Walker  3:53.45

Kristie Holroyd  4:20.57

Lois Tack  4:28.49

Sam Hunt  4:38.48

Natilie Miles  4:46.42

Caroline Roden-Davies  4:55.20

Manchester marathon - 19th April

Anna Mongan 3:42:09

Phillipa Wilson 3:46:55

Steve Marshall 4:00:21

Rosalind Treadwell 4:02:50

Lisa Black 4:46:57

Great Welsh half-marathon - 19th April

Jack Thomas 1:51:22

Paris Marathon - 12th April

Jason Healy 3:36:14

Nathan Addlesee 3:42:38

Adam Round 3:45:16

Ros Treadwell 3:53:55

Liz Anderson 4:17:50

Louisa Dennett 4:11:31

Lisa Elsender 4:25:55

Brian Foston 4:38:30

Jennifer Balls 6:26:20

Belvoir half-marathon - 12th April

Jonathan Hobbs 1:21:36

Tim Butler 1:38:13

Sally Cox 1:44:15

Tracie Pearson 2:23:21

European Long Distance Duathlon Champs - 12th April 

Andy Newham 3.06.28

Ashby 20 - 22nd March

Marcus Saunders 2:33:45

Tim Walker 2:45:35

Nikki Gratton 2:50:06

Kristie Holroyd 2:50:32

Paul Whyte 2:54:14

Steve Banks 2:59:56

Louisa Dennett 3:08:14

Hull 20 - 22nd March

Jonathan Hobbs 2:05:20

Anna Mongan 2:43:49

Lincoln 10k - 22nd March

Robert Windard 33:36

Andrew Powell 35:17

Chris Sutton 36:40

Nathan Addlesee 39:21

Simon Young 41:12

Chris Wood 42:33

David Garraghty 42:47

Andy Newham 42:38

John Nott 44:50

Leanne Foster 47:29

Carl Stanham 48:13

Penny Blackman 49:00

Liz Anderson 48:07

Brian Foston 48:07

Paul Bromage 49:17

Karl Cubitt 50:46

Mike Smith 51:10

Donna Evans 54:04

Mark West 58:04

Andy Furnell 1:07:23

Jennifer Balls 1:16:40

Gainsborough & Morton Striders 10k - 15 March

Simon Blackman 38:55

Tim Westlake 46:02

Newton's Fraction Half Marathon - 15 March

Andy Powell 1:19:31

Kaoru Shimada 1:20:44

Tim Walker 1:42:07

Liz Anderson 1:51:35

Ros Treadwell 1:55:49

Brian Foston 1:55:59

Lisa Elsender 1:58:12

Sam Hunt 1:59:14

Retford Half Marathon - 8 March

Jack Thomas 1:52:00

Alison Bowley 1:54:26

Grindleford Gallop - 7 March

Jonathon Hobbs 2:44:52

Marcus Saunders 3:17:37

Nick Lyons 3:29:30

Simon Young 3:35:47

Nikki Gratton 3:55:19

Kathryn Lambert 4:22:26

Steve Banks 4:30:32

Belvoir Challenge 26 miles - 28 February

Steve Marshall 5:22:33

Sleaford half-marathon - 22nd February

Andrew Powell 1:20:33

Simon Young 1:36:18

Anna Mongan 1:40:38

Christopher Clay 1:47:57

Tim Westlake 1:48:34

Louisa Dennett 1:55:52

Jack Thomas 1:56:45

Brian Foston 2:01:30

Lois Tack 2:12:17

Stamford 30k - 15th February

Bob Carruthers 2:48:30

Ros Treadwell 2:48:30

Jennifer Balls 3:55:04

Baldock Beast Multi-Terrain Half-Marathon - 15th February

Paul Whyte 01:37:27

Rauceby Ripper - 7th February

Mark Nott - 01:04:12

Simon Young - 01:08:42

Roy Jackson - 01:11:40

Emma Marshall - 01:12:02

Andrew Jones - 01:16:51

Stephen Banks - 01:16:57

Leanne Foster - 01:18:33

 

Northern XC Championships, Pontefract - 24th January

Sen Men

Rob Windard - 44.45

Jonathon Hobbs - 48.07

Chris Sutton - 49.36

Simon Young - 57.27

Lincolnshire XC County Championships - 4th January

Sen Women - 8100m

Leanne Foster - 50.16

Vet Women - 5300m

Anna Mongan - 27.59

Emma Marshall - 28.44

Kathryn Lambert - 31.10

Lois Tack - 32.21

Mel Dickson - 33.33

Sen Men

Rob Windard - 40.59

Chris Sutton  - 44.37

Lewis Bilton - 52.20

Vet Men

Ian Coney - 45.29

Simon Blackman - 48.06

Mark Nott - 49.17

Alastair Jenkins - 50.03

Simon Bilton - 50.48

Chris Wood - 51.16

Dave Garraghty - 52.43

Steve Banks - 59.23

Teams (3 LDR members to count in each category)

Vet Women finished in 1st place to become Lincolnshire County XC Champions.

Senior Men finished in 3rd place.

Vet Men finished in 3rd place.

Print Print | Sitemap
© Lincoln and District Runners