Lincoln and District Runners
Lincoln and District Runners

2014 Results

Lincs League XC 4 - Hubbards Hills, Louth - 7th December

U20/S/V Women

Anna Mongan 24.40

Penny Blackman 27.47

Kathryn Lambert 27.52

Mel Dickson 30.59

U20/S/V Men

Rob Windard 29.56

Russ Cottam 30.45

Ian Coney 33.23

Mick Westerman 33.53

Simon Blackman 34.28

Dave Garraghty 37.13

Marcus Lancastle 37.17

Simon Young 37.33

Nick Lyons 37.48

Teams (3 to count)

Senior men finished the Lincs League XC series (4 races) in 2nd place.

Edwinstowe 10k Trail Race - 7th December

Mark Nott 43.10

Steve Taylor 44.32

John Nott 49.16

Jack Thomas 49.44

Leanne Warnes 52.33

Sarah Washbourn 66.04

Roger Wells 68.01

Market Rasen 10k - 23rd November

Rob Windard 34.50

Steve Marshall 44.55

Peter Smith 45.37

Bob Carruthers 46.21

Tim Westlake 46.31

Lincs League XC 3 - Riseholme College - 16th November

U20/S/V Women - 5200m

Anna Mongan 27:19

Emma Marshall 28:11

Kathryn Lambert 30:17

Lois Tack 30:42

Ros Treadwell 31:33

Leanne Foster 32:03

Penny Blackman 33:26

Lisa Black 34:43

Sarah Washbourn 38:53

U20/S/V Men - 9600m

Rob Windard 41:20

Russ Cottam 42:28

Andy Powell 42:58

Chris Sutton 45:07

Ian Coney 45:59

Mick Westerman 46:28

Simon Blackman 46:44

Mark Nott 50:55

Steve Taylor 51:33

Simon Bilton 51:37

Simon Young 51:56

Dave Garraghty 52:41

Nick Lyons 52:52

Chris Wood 53:00

Marcus Lancastle 53:27

Tim Walker 53:30

Lewis Bilton 54:32

Steve Marshall 54:51

Eddy Enright 56:21

Steve Banks 61:21

 

Robin Hood 10k Trail Race - 8th November

Ben Stennings 43:46

Bob Carruthers 47:45

Penny Blackman 52:19

Lincs League XC 2 - Castle Dyke, Boston - 2nd November

U20/S/V Women - 5820m

Anna Mongan 27:45

Sarah McDonnell 27:49

Penny Blackman 30:24

Kathryn Lambert 30:53

Ros Treadwell 32:00

Leanne Foster 32:21

Lisa Black 34:41

Sarah Washbourn 38:17

U20/S/V Men

Rob Windard 36:59

Russ Cottam 37:09

Chris Sutton 40:03

Ian Coney 40:30

Simon Blackman 42:03

Mick Westerman 42:31

Dave Garraghty 46:58

Simon Young 47:31

Marcus Lancastle 47:46

Steve Marshall 48:45

Eddy Enright 49.09

Steve Banks 51:44

 

Deepdale Dash 10k - 2 November

Chris Wood 43:02

Lincs League XC 1 - London Rd, Louth - 26 October

U20/S/V Women - 5300m

Anna Mongan 25:55

Lois Tack 28:36

Penny Blackman 29:15

Mel Dickson 29:29

Leanne Foster 30:21

U20/S/V Men - 9700m

Russ Cottam 36:43

Karou Shimada 38:52

Chris Sutton 39:49

Ian Coney 40:50

Simon Blackman 41:36

Simon Bilton 45:22

Dave Garraghty 45:39

Lewis Bilton 49:40

 

Leicester Marathon - 26 October

Steve Marshall 4:14:45

Jack Thomas 5:18:18

Brigg 10k - 26 October

Steve Taylor 42:22

Andy Newham 43:45

Donna Evans 55:43

Sara Washbourn 58:13

Worksop Haloween' Half Marathon - 26 October

Andy Powell 1:20:20

Paul Gittins 1:27:39

Sally Cox 1:43:38

Tim Walker 1:44:52

Roy Jackson 1:46:02

Bob Carruthers 1:47:21

Sarah McDonnell 1:49:05

Carl Stanham 1:50:21

Kristie Holroyd 1:50:44

Mark Williams 1:51:27

Ros Treadwell 1:51:36

Adrian Tams 1:54:29

Steve Banks 1:57:48

Shirley Devlin 2:01:49

Lisa Elsender 2:01:57

Paul Bromage 2:05:04

Chelmsford Park Marathon- 19 October

Rob Windard 3:00:23

Gruesome Twosome Half Marathon - 18 October

Jason Healy/Chris Bertins 1:44:17

Tim Walker/Kristie Holroyd 1:59:09

Steve Banks/Nikki Gratton  1:59:34

Adrian Tams/Lisa Elsender 2:13:17

Brian Foston/Liz Anderson 2:16:16

Consuela Sackfield/Ann Storr 2:27:52

Mablethorpe Marathon - 5 October

Karou Shimad 3:00:00

Chris Sutton 3:02:10

Mark Nott 3:33:45

Mablethorpe Half Marathon - 5 October

Andy Powell 1:18:49

Ian Coney 1:25:11

Mark Anderson 1:27

Jason Healy 1:34:24

Sally Cox 1:44:41

Kathryn Lambert 1:46:02

Ros Treadwell 1:47:06

Steve Banks 1:47:16

Craig Matthewman 2:03:55

Rebecca Turrell 2:04:05

 

 

Steve Marshall 4:22:46

Robin Hood Half Marathon - 28 September

Alistair Jenkins 1:28:46

Lisa Elsender 2:01:37

West Pinchbeck 10k - 28 September

Mark Nott 41:12

Tim Butler 44:34 (PB)

Jon Nott 47:12 (PB)

Jack Thomas 55:41

Ironman (Wales) - 14 September

Andy Newham : Swim: 1:31:52, Bike: 06:59:23, Run: 05:17:57, Total: 14:07:27

East Coast Classic 10k - 14 September

Chris Wood 42:10

Simon Young 44:13

Jack Thomas 46:55

BUPA Great North Run - 7 September

Rob Windard 1:21:32

Phil Gibbs 1:27:05

Steve Taylor 1:36:53

Paul Whyte 1:39:52

Steve Marshall 1:49:35

Peter Motley 1:56:12

Lisa Black 2:10:28

Donna Evans 2:13:07

Adrian Tams 2:16:53

Tracie Pearson 2:21:41

Sarah Washbourn 2:22:59

Mark West 2:37:17

Caythorpe 10k - 31 August

Jack Thomas 54:53

Lincolnshire Wolds Tough 10 - 30th August

Andrew Powell 01:01:27

Chris Sutton 01:03:02

Alastair Jenkins 01:08:07

Mark Nott 01:09:53

Chris Wood 1:12:14

Steve Taylor 1:16:02

Simon Young 1:18:42

Anna Mongan 1:20:40

Andy Newham 1:21:27

Nikki Gratton 1:24:14

Stephen Banks 1:25:06

Kathryn Lambert 1:26:15

Liz Anderson 1:27:40

Lisa Elsender 1:31:42

Brian Foston 1:32:36

Samantha Hunt 1:34:36

Melanie Dickson 1:34:37

Ann Storr 1:38:48

LWAC Road Race Series, race 4 - 26th August

Andrew Powell 17:02

Chris Sutton 17:14

Simon Blackman 19:14

Mark Nott 19:24

Marcus Lancastle 20:51

Anna Mongan 21:17

Simon Young 21:40

Sally Cox 22:25

Paul Bromage 22:46

Kathryn Lambert 23:03

Carl Stanham 23:11

Stephen Banks 23:22

Mersea 10 Mile Road Race - 24 August

Rob Windard - 01:00:47

Steve Taylor 41:15 

Dave Garraghty 41:42

Andy Newham 46:31

Colette Marlor 46:51

Jack Thomas 47:33

Nikki Gratton 48:28

Ros Treadwell 49:08

Adrian Tams 49:09

Liz Anderson 49:51

Brian Foston 53:55

Jennifer Balls 1:07:49

Sherwood Pines 10k Trail Race - 10th August

 

Sarah Washbourn 1:03:46

 

Dyke 10k - 9th August

 

Vicky Doherty 51:58

 

Bassingham Bash 5 - 9th August

 

Ian Coney 31:25 

 

Chris Wood 34:23 

 

Andy Newham 35:34 

 

Rachel Sheldon 35:39 

 

Roy Jackson 36:12 

 

Paul Bromage 38:49

 

Jack Thomas 38:53

 

Sally Cox 38:55

 

Ros Treadwell 39:28

 

Steve Banks 40:35

 

Bob Carruthers 42:38

 

Mel Dickson 43:50

 

York 10k - 2nd August

 

Liz Anderson 52:00

 

Brian Foston 54:25

 

Urban Wildlands Half-Marathon, MN - 2nd August

 

Anna Mongan 1:43:25

 

Grim Reaper 40 Mile Ultra Marathon - 1st August 

 

Steve Marshall 8:50:43

 

Jennifer Hawksby 14:14:58

 

LWAC 5k Race 3 - 29th July 

Russell Cottam 16:39 

Andy Powell 17:20

Chris Sutton 17:31

Mark Anderson 18:29

Mark Knott 19:49

Chris Wood 20:17

Steve Taylor 20:25

Jason Healy 20:34

Dave Garraghty 20:41

Marcus Lancastle 20:53

Anna Mongan 21:03

Kathryn Lambert 23:13

Stephen Banks 23:25

Suzanne Camp 24:17

Heckington 10 - 26th July

Ted Rookes 1:17:17 

Anna Mongan 1:17:57 (PB)

Jack Thomas 1:27:30 (PB)

Click'em Inn 5 - 23rd July

Steve Taylor 34:24 (PB)

Marcus Lancastle 37:03

Jack Thomas 42:59

Long Eaton 5 Mile Road Race - 20th July

Jack Thomas 38.56 (PB)

Race to the Stones 100k, non-stop - 19th July

Steve Marshall 14:58:56 

 

 

12 Labours of Hercules - 12th /13th July (78miles, 16,000ft)

 

Tim Butler 59 miles (10/12 labours completed)

 

Caistor Sting in the Tail 10K - 13th July

 

Peter Smith 48.02

Stephen Banks 51.17

Notfast 10k - 13th July

Chris Wood 43:36 

Anna Mongan 45:17

Simon Young 45:36

Carl Stanham 49:05

Jack Thomas 49:32

Kathryn Lambert 50:10

Paul Bromage 51:11

Roger Wells 1:08:00

Coniston Half-Marathon - 6th July

Ian Turrell 2:44:29

Coniston Marathon - 6th July

Simon Blackman 4:00:21

Chesterfield Spire 10 Mile Road Race - 6th July

Jack Thomas 1:30:37 (PB)

Wakefield Marathon - 29th June

Steve Marshall -  4:15:24

LWAC Road Race (2) 5k - 24th June

Russell Cottam 16:46

Chris Sutton 17:25

Mark Anderson 18:10

Simon Blackman 18:49

Mark Nott 19:50

Marcus Saunders 20:40

Marcus Lancastle 20:43

Anna Mongan 21:32

Stephen Banks 23:17

Kathryn Lambert 23:36

The Wall Ultramarathon - 21st-22nd June

Simon Bilton 14:23:18

Lewis Bilton 14:23:18

Beacon Hill Summer Solstice (814ft) - 20th June

Tim Butler 44:33

Tracie Pearson 48:43

 

Long Bennington Summer Solstice 10k - 20th June

Chris Sutton 37:09

Ian Coney 38:31

Simon Blackman 39:44

Alastair Jenkins 40:26

Mick Westerman 41:04

Chris Oak 41:31

Chris Wood 42:51

Steve Taylor 42:54

Marcus Saunders 43:19

Simon Young 44:02

Edward Rookes 44:12

Andy Newham 44:58

Anna Mongan 45:21

Stephen Banks 47:01

Colette Marlor 47:02

Nikki Gratton 48:28

Paul Bromage 50:09

Nick Lyons 50:32

Lisa Elsender 50:38

Adrian Tams 51:30

Karl Cubitt 52:09

Consuela Sackfield 56:46

Claire Rycroft 58:29

Ann Storr 58:41

Samantha Hunt 1:01:40

Sarah Washbourn 1:08:20

LDR Men's team winners.

 

Stathern 10K - 15th June

Steve Marshall 44:49

 

Wharfedale Trail Half-Marathon - 7th June

Simon Blackman 01:48:0  

Peter Burgon 01:54:09

Marcus Saunders 02:04:00

 

Outlaw Half Triathlon, Nottingham - 1st June

Andy Newham 5:17:02

Ian Dennant 5:38:05

Bob Carruthers 6:05:30

 

Woodhall Spa 10K - 1st June

Chris Sutton 37:01

Mark Nott 39:39

Alastair Jenkins 39:44

Chris Oak 42:29

Dave Garraghty 43:54

Ted Rookes 44:09

Stephen Banks 47:11

Brian Foston 48:48

Ros Treadwell 49:07

Carl Stanham 49:05

Paul Bromage 49:05

Melanie Dickson 50:20

John Nott 50:35

Nikki Gratton 50:26

Adrian Tams 50:26

Kathryn Lambert 50:55

Lisa Elsender 50:52

Lisa Black 51:25

Andrew Dickson 52:38

Mark Williams 51:41

Samantha Hunt 56:05

Consuela Sackfield 57:01

Peter Vernon 56:13

Ann Storr 57:43

Rebecca Turrell 57:38

Andrew Vaughan 1:01:29

Roger Wells 1:04:55

Bill Mara 1:08:11

 

LWAC Road Race 1, 5K - 27th May

Chris Sutton 17:30

Mark Nott 19:03

Simon Blackman 19:09

Steven Taylor 19:40

Marcus Saunders 20:24

Jason Healy 20:32

Jack Thomas 22:30

Stephen Banks 22:41

Kathryn Lambert 23:31

John Nott 23:51

 

EMF Edinburgh Half Marathon - 25th May

Gemma Carter 2:14:29

 

EMF Edinburgh Marathon - 25th May

Rob Windard 3:10:33

Simon Young 3:58:51

Donna Evans 4:44:53

 

BT Rock ‘n’ Roll Liverpool Marathon - 25th May

Steve Marshall 4:18:26

 

Fairlands Valley Spartans 10k - 13th May

Paul Whyte 44:44 (PB) 

 

Eye 10k - 11th May

Ffion Jones 42:39 (PB)

Jack Thomas 47:59 (PB)

 

Cressbrook Crawl Fell Race - 10th May

Ian Coney 54:17

Simon Blackman 54:44

David Garraghty 59:34

Marcus Saunders 59:58

Rob Hipwell 1:00:06

Stephen Banks 1:10:10

Chris Oak 1:12:20

Lisa Elsender 1:13:50

Kathryn Lambert 1:21:06

 

Milton Keynes Marathon - 5th May

Jenny Balls 5:56:27

 

North Lincolnshire Half Marathon - 5th May

James Atkinson 1:32:59

Brian Foston 1:53:11

Lisa Elsender 1:56:37

Tristan Palser 2:00:35

Claire Rycroft 2:02:48

Sarah Washbourn 2:17:51

 

Langtoft 10k - 4th May

Chris Wood 42:36

 

Tulip 10k Road Race - 27th April

Jack Thomas 49:09

 

Bourne Woods 10k - 13th April

Brian Foston 53:02

 

Virgin Money London Marathon - 13th April

Peter Burgon 3:07:58

Paul Gittins 3:09:05

Ian Coney 3:14:16

Sally Cox 3:34:57

Marcus Lancastle 3:36:57

Simon Bilton 3:46:24

Jonathon Hobbs 3:51:11

Lewis Bilton 3:52:16

Anna Mongan 3:55:55

Ros Treadwell 4:03:45

Steve Banks 4:05:04

Kathryn Lambert 4:23:19

Steve Marshall 4:35:59

Angela Bainbridge 6:36:13

 

Active Nation Lincoln 10k Road Race - 6th April

Russell Cottam 35:00

Chris Sutton 38:20

Mark Anderson 38:29

Simon Blackman 40:20

Mark Nott 41:45

Rob Hipwell 41:54

Chris Wood 42:26

James Atkinson 42:30

Steve Taylor 42:30 (PB)

Chris Oak 42:31 (PB)

Marcus Saunders 42:53

Rachel Sheldon 42:56

Simon Young 43:06 (PB)

Ffion Jones 43:15

Pippa Wilson 44:20 (PB)

Colette Marlor 45:52

Sarah McDonnell 46:54

Paul Whyte 46:59 (PB)

Bob Carruthers 47:06 (PB)

Tim Walker 47:43 (PB)

Brian Foston 49:51

Jack Thomas 49:51

Mike Smith 51:21

Lisa Black 51:46 (PB)

Lisa Elsender 52:16 (PB)

Paul Bromage 52:50

Katie Burgess 53:04

Rosie Bilton 55:31

Sam Hunt 55:58

Consuela Sackfield 56:14

Rebecca Turrell 57:07 (PB)

Ann Storr 57:30

Tracie Pearson 58:51

Ian Turrell 59:11 (PB)

Sarah Washbourn 1:01:08 (PB)

Amanda Talbert 1:01:25

William Smith 1:03:08

Loonha Tick 1:04:24

Jennifer Balls 1:04:44

Matthew Boyce 1:05:53

Andy Furnell 1:09:50

Andy Newham 1:16:43

David Newham 1:16:44

Michelle Robson 1:20:44

 

Friskney Half-Marathon - 30th March

Simon Young 1.38.25

Andy Newham 1.39.53

Bob Carruthers 1.46.16

 

Gainsborough 10k - 16th March

Steve Taylor 42.39 PB

Ffion Jones 43.04 PB

Edward Rookes 44.16

Tim Walker 49.24

Andrew Dickson 49.27 PB

Lisa Elsender 54.00

Ann Storr 57.25

Consuela Sackfield 58.55

Ian Turrell 59.27

Sarah Washbourn 1.04.10

Michelle Robson 1.17.52 PB

 

Newton's Fraction Half-Marathon - 16th March

Robert Windard 1:22:32

Mick Westerman 1:28:01

Paul Gittins 1:30:55

Roy Jackson 1:44:10

Stephen Banks 1:56:15

Mark Williams 1:59:10

Adrian Tams 2:00:23

 

Ashby 20 Road Race - 9th March

Pete Burgon 2.32.56

Simon Bilton 2.40.14

Lewis Bilton 2.41.40

Marcus Lancastle 2.44.56

Anna Mongan 2.54.16

Ros Treadwell 3.04.32

Steve Marshall 3.15.46

Steve Banks 3.19.18

Kathryn Lambert 3.24.02

 

Malta Marathon - 23rd February

Mark Anderson 2.52.12​​

 

Sleaford Half-Marathon - 23rd February

Robert Windard 1.24.20

Chris Wood 1.34.29

Mark Nott 1.36.44

Simon Young 1.38.56

James Atkinson 1.39.52

Andy Newham 1.42.03

Roy Jackson 1.46.55

Steve Marshall 1.48.17

Edward Enright 1.49.13

Alex Morrison 1.50.32

Stephen Banks 1.51.28

Mark Williams 1.54.11

Kathryn Lambert 1.55.15

Adrian Tams 1.58.52

Jack Thomas 1.59.13

Lisa Black 1.59.39

Melanie Dickson 2.04.37

 

English Nationals Cross-Country Championships - 22nd February

Senior Men - 12k

Pete Burgon 50.30

Chris Sutton 50.42

Marcus Lancastle 52.58

Chris Oak 58.50

Senior Women - 8k

Ffion Jones 37.30

Anna Mongan 37.56

Sarah McDonnell 38.32

Phillipa Wilson 42.47

Melanie Dickson 45.56

Claire Rycroft 46.07

Samantha Hunt 47.07

 

Hong Kong Marathon - 16th February

Simon Bilton 3.35.20

 

Stamford 30k - 16th February

Pete Burgon 2.10.28

Jenny Balls 4:14:00

 

RAK Half Marathon (UAE) - 14th February

Brian Foston 2:04:39 

 

Caythorpe Dash Half-Marathon - 9th February

Mark Stephenson 2.19.33 

 

Dewsbury 10k - 2nd February

Sean Pattison 38.29 (PB)

Jack Thomas 48.47 (PB) 

 

Rauceby Ripper - 1st February

Chris Wood 57.47

Stephen Froggatt 58.25

Mark Nott 58.36

Andy Newham 61.25

Roy Jackson 65.34

Tim Walker 67.31

Bob Carruthers 68.21

Andy Furnell 95.57

 

Not The Roman IX (12k), Stratford Upon Avon - 19th January

Jack Thomas 59.33 (PB)

 

Lincolnshire XC Championships, Caythorpe Court - 7th January

Senior and Vet Men - 9515m

Chris Sutton 41.41

Alastair Jenkins 42.27

Pete Burgon 43.15

Marcus Lancastle 45.21

Vet Women - 6315m

Anna Mongan 30.59

Sally Cox 34.18

Ros Treadwell 36.22

Melanie Dickson 40.42

Vet Men's team - 3rd place

Vet Women's team - 3rd place

Print Print | Sitemap
© Lincoln and District Runners